Premium Floor
menu
Montaż jodełki angielskiej

Montaż jodełki angielskiej

Panele ułożone we wzór jodełki to ponadczasowy kształt, który pomimo wielu lat utrzymuje się w trendach wnętrzarskich. Instalując panele podłogowe w domu, możemy zrezygnować z kleju czy przybijania, tak jak ma to nadal miejsce w przypadku montażu desek z naturalnego drewna. Obecnie producenci podłóg jak najbardziej pragną ułatwić nam wymagający proces instalacji. Jak więc wygląda montaż jodełki angielskiej? O jakie czynności warto zadbać po ich pomyślnym przymocowaniu? Sprawdźmy!

Sposoby ułożenia podłogi

Na początek warto krótko opisać to charakterystyczne ułożenie paneli. Możemy wymienić dwa główne wzory — jodełkę klasyczną (angielską) będącą bohaterką dzisiejszego artykułu oraz jodełkę francuską.

Jodełka angielska to jednakowej wielkości klepki układane dłuższym bokiem do krótszego pod kątem 90 stopni. Wzór angielski doskonale sprawdzi się w starych kamienicach, podkreślając ich niepowtarzalny klimat. Ułożenie paneli można jednak dopasować do wybranego stylu wnętrza, jak i wielkości pomieszczenia. Zaletą zastosowania tego wzoru jest uniwersalność, która doskonale sprawdza się w każdym stylu mieszkania. Pojedynczy wzór jodełki w odcieniu naturalnej podłogi drewnianej, doskonale sprawdzi się do niewielkich wnętrz w stylu vintage czy boho. Natomiast podwójna jodełka klasyczna w neutralnym kolorze, będzie pięknie prezentować się w dużych pomieszczeń i pasować do wnętrz urządzonych w stylu glamour czy modern classic.

Podłoga układana we wzór jodełki francuskiej to charakterystyczny, zygzakowaty wzór desek przyciętych pod kątem 45 stopni. Dwie klepki zetknięte są ze sobą krótszym z boków, tworząc ostre szpice. Podłogi te doskonale pasują do nowoczesnych apartamentów.

Jodełka węgierska to dodatkowy sposób ułożenia paneli, który wygląda bardzo podobnie jak jodła francuska. Jedyną różnicą jest kąt cięcia klepek — wynosi on 60 stopni i twory wzór o drobnych ząbkach.

Nie ma jednak jednego określonego schematu, jak należy układać panele podłogowe względem stylu i wielkości wnętrza. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz gustu.

Układanie paneli - jak zrobić to dobrze?

 Tak jak wspominaliśmy, podłoga w jodełkę angielską charakteryzuje się deseczkami o tej samej wielkości i kształcie, gdzie krótszy fragment panelu łączy się z dłuższym pod kątem prostym. W zależności od preferencji, do wyboru mamy dwie opcje: układanie ich na przemian podwójnie lub pojedynczo. Jak wygląda cały proces?

Zobrazujemy go na przykładzie paneli Premium Floor z kolekcji Maison (Dąb Wersalski oraz Dąb Belweder), które cechują się doskonałymi parametrami technicznymi oraz pięknym wyglądem litego drewna, który doceni niejedno domostwo.

Zasady montażu jodełek angielskich są następujące:

  • aklimatyzacja — panele powinny zostać wyjęte z opakowania przynajmniej 48 godzin przed montażem w pomieszczeniu docelowym,
  • w stronę ściany-pierwszy rząd paneli ułóżmy piórem w ich kierunku. Łącząc krótsze boki, deseczkę ustawiamy pod kątem 70°. Kiedy już dojdziemy do ostatniego rzędu, końcowe panele przeważnie trzeba skrócić, np. wyrzynarką,
  • szczelina dylatacyjna — deseczki nie mogą przylegać bezpośrednio do ścian budynku. Panele rozprężają się i kurczą pod wpływem zmiany temperatury w domu oraz wilgotności. To całkowicie normalne, dlatego powinniśmy zadbać o to, by miały miejsce "do pracy". Ułożenie przy samej ścianie mogłoby doprowadzić do pękania zamków, powstawania wybrzuszeń i niszczenia paneli. Ważny jest więc odstęp nazywany szczeliną dylatacyjną, która powinna mieścić się w przedziale 10-15 mm,
  • na “klik” - dzięki tak prostemu przymocowaniu, montaż jest szybki i intuicyjny. Umożliwia to specjalny system zamków. Jednak w przypadku instalacji jodełki klasycznej konieczne jest dodatkowe podklejanie zamków, aby zapewnić pełną stabilność. Problem ten rozwiązuje specjalny podkład Premium Floor — Fast Lay, który został zaprojektowany specjalnie do montażu podłóg układanych we wzór jodełki. Dzięki klejącej warstwie, do której mocowane są panele, nie ma konieczności podklejania boków klepek.

Czynności pomontażowe

Szczeliny dylatacyjne są konieczne w procesie montażu paneli laminowanych. Nie wyglądają estetycznie w wykończonym wnętrzu, jednak bardzo łatwo zamaskować je odpowiednią listwą przypodłogową. W asortymencie Premium Floor są profile oraz listwy idealnie dopasowane kolorystycznie, jak i strukturą do dekoru wybranej podłogi.

Dzięki temu maskowanie wszelkich szczelin jest niemal niewidoczne i bardzo estetyczne. Na koniec warto też sprawdzić, czy drzwi nie będą zawadzać o powierzchnię deseczek i gotowe! Montaż jodełki klasycznej gotowy!

Powrót