Panele ułożone we wzór jodełki to ponadczasowy kształt, który pomimo wielu lat utrzymuje się w trendach wnętrzarskich. Instalując panele podłogowe w domu, możemy zrezygnować z kleju czy przybijania, tak jak ma to nadal miejsce w przypadku montażu desek z naturalnego drewna. Obecnie producenci podłóg jak najbardziej pragną ułatwić nam wymagający proces instalacji. Jak więc wygląda montaż jodełki angielskiej? O jakie czynności warto zadbać po ich pomyślnym przymocowaniu? Sprawdźmy!
Na początek warto krótko opisać to charakterystyczne ułożenie paneli. Możemy wymienić dwa główne wzory — jodełkę klasyczną (angielską) będącą bohaterką dzisiejszego artykułu oraz jodełkę francuską.
Jodełka angielska to jednakowej wielkości klepki układane dłuższym bokiem do krótszego pod kątem 90 stopni. Wzór angielski doskonale sprawdzi się w starych kamienicach, podkreślając ich niepowtarzalny klimat. Ułożenie paneli można jednak dopasować do wybranego stylu wnętrza, jak i wielkości pomieszczenia. Zaletą zastosowania tego wzoru jest uniwersalność, która doskonale sprawdza się w każdym stylu mieszkania. Pojedynczy wzór jodełki w odcieniu naturalnej podłogi drewnianej, doskonale sprawdzi się do niewielkich wnętrz w stylu vintage czy boho. Natomiast podwójna jodełka klasyczna w neutralnym kolorze, będzie pięknie prezentować się w dużych pomieszczeń i pasować do wnętrz urządzonych w stylu glamour czy modern classic.
Podłoga układana we wzór jodełki francuskiej to charakterystyczny, zygzakowaty wzór desek przyciętych pod kątem 45 stopni. Dwie klepki zetknięte są ze sobą krótszym z boków, tworząc ostre szpice. Podłogi te doskonale pasują do nowoczesnych apartamentów.
Jodełka węgierska to dodatkowy sposób ułożenia paneli, który wygląda bardzo podobnie jak jodła francuska. Jedyną różnicą jest kąt cięcia klepek — wynosi on 60 stopni i twory wzór o drobnych ząbkach.
Nie ma jednak jednego określonego schematu, jak należy układać panele podłogowe względem stylu i wielkości wnętrza. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz gustu.
Tak jak wspominaliśmy, podłoga w jodełkę angielską charakteryzuje się deseczkami o tej samej wielkości i kształcie, gdzie krótszy fragment panelu łączy się z dłuższym pod kątem prostym. W zależności od preferencji, do wyboru mamy dwie opcje: układanie ich na przemian podwójnie lub pojedynczo. Jak wygląda cały proces?
Zobrazujemy go na przykładzie paneli Premium Floor z kolekcji Maison (Dąb Wersalski oraz Dąb Belweder), które cechują się doskonałymi parametrami technicznymi oraz pięknym wyglądem litego drewna, który doceni niejedno domostwo.
Zasady montażu jodełek angielskich są następujące:
Szczeliny dylatacyjne są konieczne w procesie montażu paneli laminowanych. Nie wyglądają estetycznie w wykończonym wnętrzu, jednak bardzo łatwo zamaskować je odpowiednią listwą przypodłogową. W asortymencie Premium Floor są profile oraz listwy idealnie dopasowane kolorystycznie, jak i strukturą do dekoru wybranej podłogi.
Dzięki temu maskowanie wszelkich szczelin jest niemal niewidoczne i bardzo estetyczne. Na koniec warto też sprawdzić, czy drzwi nie będą zawadzać o powierzchnię deseczek i gotowe! Montaż jodełki klasycznej gotowy!