Premium Floor
menu
Podkłady pod panele podłogowe laminowane

Podkłady pod panele podłogowe laminowane

Panele podłogowe już od wielu lat uznawane są za najpopularniejszy rodzaj podłogi w domach, mieszkaniach, a także firmach.
Ich główną zaletą jest prosty sposób montażu, polegający na układaniu ich na pływająco, czyli na tak zwany Click. W naszym artykule omówimy cel stosowania podkładów, opiszemy ich rodzaje, a także ukażemy ich zalety.


 

Wyrównanie podłoża pod panele laminowane

Zanim ułożymy na swojej podłodze panele, koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, czy nasze podłoże jest wystarczająco równe.
W przypadku paneli laminowanych dopuszczalna jest nierówność wynosząca 4 mm na 2 metry bieżące podłogi. W przypadku, gdy nierówności na naszej podłodze są większe, konieczne jest wyrównanie podłoża. Najchętniej stosowaną praktyką w tej kwestii jest zeszlifowanie nierówności lub zastosowanie innego sposobu wyrównania, zalecanego przez producenta paneli. 

Jeżeli jednak nie wyrównamy odpowiednio podłoża pod panele, będą one stopniowo niszczeć pod wpływem chodzenia. Po krótkim czasie zobaczymy pierwsze uszkodzenia na powierzchni desek. Następnie dojdzie do nierównomiernego rozchodzenia się naprężeń,
co spowoduje pękanie zatrzasków łączących panele (w przypadku montażu na klik). Chodzenie po takiej podłodze na pewno nie będzie przyjemne, ani komfortowe. Dodatkowo panele będzie trzeba zerwać i położyć nową podłogę o wiele wcześniej niż mogłoby się wydawać. 

Czy warto inwestować w podkład podłogowy?

W przypadku układania paneli laminowanych, zastosowanie podkładu jest absolutną koniecznością, a nie wyborem. Powodem tego jest duża twardość desek laminowanych, które przy chodzeniu wydawałyby nieprzyjemnie dźwięki ocierania się dolnej warstwy panela o podłoże. Podkład pod panele dodatkowo ma wiele właściwości, które rzutują na trwałość oraz lepszą kondycję podłogi przez długie lata. Najważniejszym powodem jego wykorzystania jest wyciszenie pomieszczenia. Najlepsza izolacja akustyczna występuje, gdy ułożymy wysokiej jakości podkład między podłożem a panelami. Najlepiej sprawdzają się w tej roli podkłady kwarcowe z folią paroizolacyjną. Często są to dwa osobne produkty, jednak wszystkie podkłady Premium Floor posiadają już zintegrowaną folię.

Podkłady stanowią również istotną rolę w ogrzewaniu podłogowym. Poziom ich oporu cieplnego wpływa na to, jak wiele ciepła dostaje się do powierzchni panela. Im niższy opór cieplny ma nasz podkład, tym cieplejsze będą nasze deski. Także szukając podkładu, który ułożymy na zainstalowane ogrzewanie podłogowe, wybierajmy ten z jak najniższym oporem cieplnym. Jeżeli jednak nie posiadamy ogrzewania podłogowego, parametr ten nie ma dla nas żadnego znaczenia. Natomiast zwróćmy wtedy uwagę na izolację akustyczną tych produktów.

Najważniejszy jest wybór podkładu, który będzie dla nas jak najbardziej odpowiedni. Najlepszy podkład to w tym przypadku pojęcie względne, ponieważ każdy cechuje się odmienną funkcjonalnością. Konieczne jest dobranie produktu, który jest przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb.

Podkłady podłogowe Premium Floor

W Premium Floor oferujemy podkład podłogowy w aż sześciu odsłonach, a co najważniejsze w najwyższej jakości. Wyróżniamy następujące produkty, które w większości są przeznaczone do układania pod panele laminowane.

Na początek Premium Thermo Plus 3.0. Jest to kwarcowy podkład, który został stworzony do montażu pod podłogi laminowane układane w systemie pływającym. Wyróżnia się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym na poziomie 0.009 m² K/W. Podkład ten posiada wysokiej klasy system redukcji odgłosów uderzeń oraz dźwięków chodzenia poniżej - 19 dB. Dodatkowo w jego składzie znajduje się aż 90% kwarcu. 

Podkład Premium Thermo Plus niewiele różni się od swojego poprzednika. Cechą najbardziej zauważalną jest jednak nieco mniejsza jego grubość. Ma to znaczenie, gdy potrzebujemy wyrównać podłoże pomiędzy odrębnymi pomieszczeniami. Delikatnie różnią się jego parametry - opór cieplny wynosi 0,008 m² K/W, a dźwięk jest redukowany o 18 dB.

Podkład pod panele laminowane Premium Wood Sound* posiada wyjątkowe właściwości. Oprócz tego, że doskonale wygłusza hałasy o 22 dB, dodatkowo zapewnia niesamowity dźwięk litego drewna. Jego izolacja oraz dobry poziom przewodzenia ciepła wynoszącego 0,021 m² K/W sprawią, że ogrzewanie podłogowe będzie działało na najwyższym poziomie. Ponadto chodząc po podłodze uzupełnionej takim podkładem i wsłuchując się w jej odgłosy, możemy poczuć się niemal jak w lesie.

Premium Sonic Alu* jest elastycznym, piankowym podkładem pod panele laminowane z wysoką wytrzymałością na nacisk. Jego głównymi cechami jest wyrównanie powierzchni oraz wyciszenie dźwięków podłogi o 22 dB. Jest odporny na wilgoć, dzięki czemu może być stosowany nawet w łazienkach. Ponadto doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym.

Jednym z naszych wyjątkowych i nowych podkładów pod panele laminowane jest Premium FastLay. Został on zaprojektowany specjalnie dla paneli układanych w motyw jodełki. W celu maksymalnego ułatwienia montażu podłóg, posiada on specjalną warstwę klejącą, do której przykleja się pojedyncze panele. Sprawia to, że podłoga jest stabilna bez używania kleju na łączeniach pomiędzy klepkami. Szczególnie polecamy ten podkład przy montażu naszych paneli z kolekcji Maison, które właśnie charakteryzują się wzorami, takimi jaki ponadczasowa jodełka. Podkład Premium FastLay doskonale sprawdzi się w połączeniu z systemami ogrzewania i chłodzenia podłogowego, ponieważ jego opór cieplny wynosi zaledwie 0,01 m² K/W. Dodatkowo posiada doskonałe właściwości tłumienia dźwięków poniżej 18 dB oraz w 90% składa się z kwarcu.

Premium Dryback Pro to nasz jedyny podkład do stosowania pod panele winylowe. Cechuje się oporem cieplnym na poziomie
0,01 m² K/W, przy redukcji dźwięku o 14-15 dB. Stworzony został z myślą o montażu paneli w systemie "dryback", czyli klejonym do podłoża. Jego specjalna, samoprzylepna warstwa sprawia, że proces układania desek podłogowych jest jeszcze łatwiejszy. Wystarczy odkleić z podkładu warstwę folii zabezpieczającej i przyklejać panele do warstwy klejącej znajdującej się na podkładzie. Po zakończonym procesie klejenia, trzeba wykonać walcowanie ułożonej podłogi. Jest to konieczne, aby warstwa samoprzylepna odpowiednio zintegrowała się z panelami. Pozwala nam to jednak od razu korzystać z tej podłogi, zaraz po zakończeniu procesu walcowania.

* Tymczasowo niedostępny podkład
 

Powrót