Premium Floor
menu
Montaż paneli podłogowych "na klik"

Montaż paneli podłogowych "na klik"

 

Wybór podłogi do naszego mieszkania to bez wątpienia jedna z ważniejszych decyzji remontowych, która znacząco wpływa na charakter naszego wnętrza. Jednak w przypadku paneli wybór nie kończy się jedynie na dobraniu pasującego do danego stylu dekoru. Odpowiedni montaż wpływa na estetyczny wygląd pomieszczenia oraz trwałość naszej podłogi, którą przecież chcemy cieszyć się przez wiele lat. Jak w takim razie układać panele podłogowe? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Panele laminowane montowane w systemie pływającym



Na początku warto zapoznać się z kilkoma informacjami. Czym są podłogi montowane „na klik"? „Klik” to technologia zamków umożliwiająca łatwe wpinanie paneli jeden w drugi, bez konieczności użycia kleju. Dzięki temu rozwiązaniu podłoga będzie stabilna i podczas użytkowania nie wypnie się z zamków. Montowanie paneli „na klik” jest szybkie, a przy tym bardzo łatwe i nie wymaga zatrudniania specjalisty. Po zapoznaniu się z instrukcją montażu i chwili praktyki z pewnością będziesz w stanie ułożyć podłogę samodzielnie. Szeroką ofertę paneli laminowanych montowanych "na klik" znajdziesz na naszej stronie Premium Floor.

Uwaga!  

Jeśli podczas montażu paneli popełniłeś błąd i chcesz rozłączyć deski, to pod żadnym pozorem nie próbuj ich rozpinać na siłę, wyginając do pozycji pionowej. W ten sposób narażasz laminaty na uszkodzenia mechaniczne, co może doprowadzić do złamania zamka. Jeśli nie masz doświadczenia, koniecznie zapoznaj się z instrukcją montażu. Jest to bardzo istotne, bo każdy rodzaj paneli ma inny rodzaj zamków, przez co sposób układania znacząco różni się.

Niezbędne narzędzia

Zanim zaczniesz wato przygotować niezbędne do pracy narzędzia. Do układania paneli podłogowych niezbędne będą:
•    drewniany dobijak
•    gumowy młotek
•    kliny dystansowe
•    miarka kątowa
•    miarka
•    ołówek stolarski
•    2-metrowa poziomica
•    sękownik lub otwornica

Od czego zacząć układanie paneli podłogowych

Zdecydowanie od aklimatyzacji! Deski powinny zaaklimatyzować się w pomieszczeniu przez co najmniej 48 godzin, zanim podejmiemy się montażu podłogi. Temperatura powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność w domu. Panele laminowane są higroskopijne, więc z łatwością pochłaniają wodę znajdującą się w powietrzu. Może to prowadzić do przesuszeń, czyli kurczenia się paneli podłogowych zimą lub rozpierania materiału przy zbyt wysokiej wilgotności w sezonach deszczowych. Optymalny wynik to przedział 40-60%.

Pierwszym i najważniejszym elementem, od którego zaczyna się poprawny montaż paneli, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Obowiązkową czynnością jest zmierzenie wilgotności. Podłoże powinno wynosić 0,5% lub 1,8% do 2% w zależności od tego czy zastosowaliśmy wcześniej wylewkę i jaki jej rodzaj. Możesz to zrobić za pomocą higrometru. Grunt musi być stabilny, suchy, czysty i przede wszystkim równy. W tym momencie niezbędna jest 2-metrowa poziomica. Nierówności do 2 mm na metr bieżący nie trzeba korygować. W przypadku nierówności przekraczających normę podłoże należy wyrównać np. szlifierką. Następnie należy dokładnie odkurzyć i wyczyścić podłogę z wszelkich niedoskonałości. Na tym etapie można przejść do montażu właściwego.

Uwaga!

Jeśli stosujesz ogrzewanie podłogowe, pamiętaj o procesie wygrzewania posadzki. Proces powinien trwać około miesiąca.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Układanie paneli laminowanych nie może się odbyć bez udziału folii paroizolacyjnej wraz z odpowiednio dobranym podkładem. Folię paroizolacyjną stosuje się jako pierwszą warstwę, w celu ochrony podłogi przed wilgocią. Dopiero po rozłożeniu materiału i zabezpieczeniu go taśmą klejącą można przejść do aplikacji podkładu. Jednak jeśli cenisz sobie proste rozwiązania, oszczędzające Twój czas, to w ofercie Premium Floor znajdują się zintegrowane podkłady, które nie wymagają dodatkowej warstwy. Nasze produkty znajdziesz tutaj.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe, to na naszej stronie znajduje się artykuł z dokładnym opisem każdej kolekcji. Znajdziesz go pod tym linkiem https://www.premiumfloor.pl/porady/podklady-pod-panele-podlogowe-laminowane/25

Montaż paneli w pierwszym rzędzie

Pierwszy rząd paneli układa się piórem w kierunku ściany. Należy pamiętać o wydzieleniu przestrzeni pomiędzy panelami a ścianą na całym obwodzie pomieszczenia. Do tego celu posłużą kliny dystansowe. W przypadku paneli laminowanych wystarczy odległość 5-10 mm. Powstała w ten sposób szczelina dylatacyjna zabezpieczy podłogę pływającą przed pękaniem zamków i niszczeniem paneli. Pamiętaj także o odcięciu piór w pierwszym rzędzie. Jest to istotnie, gdyż determinuje wielkość wybieranych do maskowania dylatacji listew przypodłogowych.  

Uwaga!

W przypadku paneli laminowanych dylatacja jest obligatoryjna. Zarówno obwodowa jak i poprzeczna.

Łączenie paneli podłogowych

Sposobów układania paneli jest wiele. Wszystko zależy od wzoru, jaki chcemy uzyskać i montera. My proponujemy układanie podłogi rzędami. Na samym początku powinno się łączyć ze sobą krótsze boki poszczególnych paneli, a następnie dokładać całe rzędy. Kolejne klepki należy dobijać gumowym młotkiem. Ostatni panel najprawdopodobniej będzie wymagał przycięcia na szerokości. Wymierz odpowiednią długość deski i przytnij za pomocą piły. Jeżeli pozostała część panela ma powyżej 30 cm długości, to można jej użyć jako początek kolejnego rzędu paneli. Nie zaleca się montowania krótszych elementów ze względu na to, że z łatwością mogą się złamać. Jednak jeśli już znalazłeś się w takiej sytuacji, to zalecamy przykleić go klejem po zamku do sąsiedniego panela. Pamiętaj również, że szerokość zakładki powinna wynosić minimum od 25 do 30 cm.

Panele podłogowe, a rury grzewcze

Układanie paneli podłogowych nie zawsze idzie tak płynnie, jakbyśmy tego chcieli. Na naszej drodze mogą pojawić się liczne przeszkody, w tym rury grzewcze. W jaki sposób sobie z nimi poradzić? Odrysuj na panelu otwory pod rury, uwzględniając ich średnicę wraz z 10 mm zapasem, a następnie wytnij za pomocą sękownika lub otwornicy. Kolejno przetnij panel podłogowy pomiędzy otworami i przyklej tylną część znajdującą się za rurami. Do zakrycia otworów można użyć specjalnych nakładek maskujących.

Ostatni rząd paneli podłogowych

Zawsze, w razie wystąpienia takiej potrzeby skraca się ostatni rząd paneli. Podłogę docina się wzdłuż dłuższej krawędzi. Warto mieć jednak na uwadze,  że najwęższy element  musi mieć więcej niż 5 cm szerokości. Zbyt małe elementy nie tylko będą nieestetycznie wyglądać, ale także będą podatne na łamanie. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy wcześniej zmierzyć podłogę i w razie wystąpienia takiej potrzeby odpowiednio skrócić także pierwszy rząd paneli.

Uwaga!

Panele podłogowe należy ciąć od zewnętrznej strony, żeby uniknąć przypadkowego odłamania się laminatu.

Układanie paneli zakończone, co dalej?

Jeżeli układanie paneli podłogowych zostało poprawnie przeprowadzone, podłoga będzie od razu gotowa do użytkowania. Jednak pomimo zakończonej pracy powstałe szczeliny dylatacyjne nie wyglądają estetycznie. Aby je zakryć, warto od razu zamontować wybrane wcześniej listwy przypodłogowe. Nie tylko będą ładnym dodatkiem do mieszkania, ale także zakryją wszelkie niedoskonałości jak szczeliny, kable, a także mogą służyć jako dodatkowe oświetlenie wnętrza. Piękne listwy podłogowe wraz z resztą sztukaterii znajdziesz na Mardom Decor, wszystkie wzory znajdziesz tutaj.


Gratulujemy! Prace zostały pomyślnie zakończone.

Powrót